آب رادیاتور همان ضد یخ است گرما را از موتور جذب میکند و توسط رادیاتور خارج میکند. موتور خودروها به دو صورت خنک میشوند یکی موتورهایی که توسط هوا خنک میشوند که دیگر از این سبک خنک کننده فقط برای تراکتور ها و... استفاده میشود و دیگری موتورهایی که با خنک کننده مایع خنک میشوند که از آب رادیاتور برای این نوع موتور ها استفاده میشود. آب رادیاتور انوع مختلفی دارد که هر کدام برای ماشین های خاصی استفاده میشوند اما ضد یخی که بیشتر در بازار موجود است ضد یخ سبز رنگ است. درمورد انواع ضد یخ و همچنین نحوه ی تعویض ضد یخ  و علل کم شدن آب رادیاتور ، در ادامه توضیحات بیشتری ارائه می گردد.

آب رادیاتور

لوازم مصرفی خودرو

»

مکمل و سیالات

»

آب رادیاتور

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

انوع آب رادیاتور


1. آب رادیاتوراسیدی غیرطبیعی (IAT)

این نوع آب رادیات در ایران استفاده بسیاری دارد و رنگ آن سبز روشن است .


2. آب رادیاتور اسیدی طبیعی (OAT)

3. آب رادیاتور اسیدی طبیعی دوگانه (HOAT)

ترکیبی از 2 دسته قبلی و معمولاً زرد و نارنجی رنگ اند.علت کم شدن آب رادیاتور خودرو


کم شدن آب رادیاتور خودرو برای یک خودرو بسیار خطرناک است و میتواند باعث بروز مشکلاتی از قبیل سوختن واشر و سر سیلند و سیلندر شود و یا سوختن موتور خودرو و خرابی پیستون ها میشود که هزینه هایی سنگین را برای تعمیرات در بردارد .
دلایل کم شدن آب رادیاتور بسیار زیاد است از قبیل : وجود نشتی در اتصالات , کار نکردن فن خودرو به دلایل زیاد مثل سوختن آن , خرابی و یا سوراخ بودن رادیاتور , وجود آب در سیلندر , سوختن واشر و خارج شدن آب از سرسیلندر , خرابی ترموستات , نشتی بخاری , عدم هواگیری رادیاتور ,خرابی درب رادیاتور , خرابی واتر پمپ , عدم استفاده از ضدیخ و جوش آوردن خودرو , رسوب شدن مواد در موتور و مسدودی منافذ آب , ترک داشتن بلوک سیلندر و ایجاد نشتی , نشتی آب توسط درب منبع انبساط .تعویض آب رادیاتور


تعویض آب رادیاتور باعت از بین بردن کثیفی ها در رادیاتور میشود و در نتیجه از مسدود شدن سیستم خنک کننده جلوگیری میکند. و هم چنین در صورت عوض نکردن به موقع آب رادیاتور، قسمت های سرد موتور و رادیاتور دچار خوردگی میشوند.
اگر کارخانه سازنده خودرو، زمانی را برای تعویض آب رادیاتور مشخص نکرده باشد پس باید به طور میانگین هر 80.000 کیلومتر، آب رادیاتور تعویض گردد. هنگامی که میخواهید آب رادیات را چک کنید حتما باید ماشین برای چندین ساعت خاموش باشد زیرا آب رادیات در زمان روشن بودن خودرو دارای دمای زیادی میباشد و باعث سوختگی حاد میشود.

زمان تعویض آب رادیاتور نسبت به مکان جغرافیایی و استفاده از خودرو متغیر است .از عواملی که روی زمان تعویض آب رادیاتور خودرو تاثیرگذار است میتوان به مسائل زیر اشاره کرد :
مکان جغرافیایی, فصول متنوع سال , نوع و کیفیت آب رادیاتور , میزان سلامت موتور خودرو ,
در مناطق گرمسیری مثل جنوب کشور نسبت به مناطق معتدل و سردسیر زود به زود باید آب رادیاتور را عوض کرد و همچنین باید از آب رادیاتوری استفاده کرد که کیفیت بالایی داشته باشد .اگر موتور خودروی شما بیش از حد استاندارد داغ میکند زودتر باید آب رادیاتور را عوض کنید .

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :