کارشناسی خودرو به سه بخش تقسیم میشود : کارشناسی فنی , کارشناسی رنگ , کارشناسی ایرادات خودرو . برای کارشناسی خودرو نیاز به افراد خبره و ماهر و فنی دارد که از تجربیات زیادی در زمینه خودرو بهره مند باشند اما بحث آگاهی و تجربه یک طرف این ماجرا است هر کارشناسی به یک سری ابزار برای تشخیص و تست خودرو و ایرادیابی آن ها نیاز دارند. از آنجایی که خرید و فروش خودرو به ویژه خودرو دست دوم رایج است ، تشخیص و عیب یابی و کارشنناسی خودرو از اهمیت زیادی برخوردار میباشد. در این مطلب نسبت به نوع کارشناسی و ایرادات خودرو بر اساس سه دسته گفته شده ابزارها را بررسی میکنیم که آشنایی با آنها خالی از لطف نیست.

ابزارهای تشخیص و تست

لوازم یدکی خودرو

»

اکسسوری

»

ابزارآلات

»

ابزارهای تشخیص و تست

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد

ابزار های کارشناسی رنگ خودرو


یکی از دستگاه های پرکاربرد و حرفه ای در تشخیص رنگ خودرو دستگاه ضخامت سنج است خودرویی که قسمتی از آن رنگ شده باشد بخاطر وجود بتونه و رنگ مجدد ضخامت آن از قسمت های فابریک بیشتر میشود .


دستگاه های دیگر از قبیل :


دستگاه تشخیص رنگ مغناطیسی : این دستگاه فقط در خودرو هایی که بدنه آهنی دارند قابل استفاده است.


دستگاه دیجیتالی تست : این مدل دستگاه از دقت بالایی برخوردار است .


لامپ مهتابی : با استفاده از انعکاس نور مهتابی میتوان تشخیص داد که خودرو رنگ شدگی دارد یا خیر


قلم آهنربایی : این قلم از یک اهنربای داخلی با روکش پلاستیکی تشکیل شده است سر قلم قسمت آهنربایی را به بدنه ماشین میگذارند اگر به سختی از آن قسمت جدا شود یعنی رنگ شدگی دارد .


ویدئو بروسکوب : از این وسیله برای تشخیص عیب های مکانی از خودرو که در مقابل دید نیست مورد استفاده قرار میگیرد مانند بررسی شاسی و زیر خودرو .


چراغ قوه و ذره بین چراغ دار که با استفاده از این دو وسیله میتوان برای عیب یابی بدنه خودرو استفاده کرد .
ابزار کارشناسی فنی خودرو


یکی از دستگاه هایی که در کارشناسی و ایرادیابی فنی خودرو بسیار مورد استفاده قرار می گیرد دستگاه دیاگ است , دستگاه دیاگ در مدل های مختلف وجود دارد .

برای ایراد یابی قسمت های مختلف از دستگاه دیاگ استفاده میشود مانند :

ایراد های سیستم برق خودرو , خرابی سنسورهای خودرو , باتری , کنترل روغن گیربکس , بررسی خطاهای خودرو , اضافه کردن سوئیچ , دور موتور و سرعت خودرو , گشتاور , استپر, کنترل جعبه دنده , بررسی سیستم تهویه ,کنترل سوخت رسانی ,

تمامی ایراداتی که در سیستم فنی خودرو وجود داشته باشد توسط کارشناس با دیاگ کنترل میشود و روی صفحه مانیتور کدهایی را نمایش می دهد که هر کد یک مفهومی دارد و بیانگر یک عیب میباشد .

دستگاه رطوبت سنج روغن ترمز : روغنی که به مرور رطوبت را جذب کند از کیفتش کاسته میشود میزان رطوبت کمتر از دو دصد مشکلی ندارد .روی این دستگاه تعدادی چراغ وجود دارد که هر چراغ بیانگر وجود یک میزان رطوبت در روغن میباشد .

سنجش آج تایر ها : سلامت و کیفیت لاستیک های یک خودرو از اهمیت بالایی برخوردار است لاستیک هایی که عمق آج آن ها از بین رفته است و ساییده شده اند را نباید دیگر استفاده کرد .با استفاده از دستگاه میتوان میزان عمق آج های لاستیک را اندازه گیری کرد چه از طریق دیجیتالی و چه به حالت عقربه ای .
اهمیت کارشناسی خودرو


کارشناسی خودرو و عیب یابی یکی از مسائل بسیار مهم است مخصوصا" هنگامی که خودرویی را قصد خرید دارید تمامی ایرادات کوچک و بزرگ خودرو در قیمت خودرو تاثیر گذار است مخصوصا ایرادات بدنه ,صحت سلامت شاسی ها , صحت سلامت خودرو و قطعات اصلی , کیفیت لاستیک ها ,پس در نتیجه در هنگام خرید خودرو حتما به مراکزی مراجعه کنید که از پیشرفته ترین ابزارها توسط کارشناسان قابل اعتماد برای بررسی تمامی قسمت های خودرو استفاده می کنند و همچنین در هنگام خرابی خودرو از نظر فنی به یک مکرز معتبر مراجعه کنید تا با آگاهی کامل عیب خودرو را بیابند و نسبت به تعمیر آن اقدام کنند و از هزینه های اضافی جلوگیری شود .


 
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :