یکی از اجزای دیفرانسیل را میتوان پلوس دانست. دیفرانسیل نیز یکی از بخش‌های انتقال قدرت خودرو است. در واقع نیروی تولیدی توسط موتور پس از طی مسیر خود از کلاچ، گیربکس، میل گاردان به دیفرانسیل می‌رسد . در این مرحله قدرت از طریق دیفرانسیل به چرخ‌های متحرک خودرو منتقل می‌شود. انتقال دهنده‌ی اصلی نیروی محرکه به چرخ‌ها پلوس است که از یک سو به دیفرانسیل و از سوی دیگر به چرخ‌های متحرک خودرو متصل است. این قطعه در دو سمت دیفرانسیل و برای برقراری ارتباط با هر چرخ به صورت جداگانه تعبیه می‌شود و در بخش اتصال به چرخ‌ها فرمی متحرک و مفصل گونه دارد. این حالت خم شونده و متحرک برای جلوگیری از شکستگی پلوس هنگام دور زدن خودرو است. 

پلوس

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

گیربکس و جعبه دنده

»

پلوس

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
شروع  قبل 
1 2 3 4 
بعدی  آخر 
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد


محل قرار گیری پلوس در خوردو 


بسته به نوع دیفرانسیل خودرو پلوس روی چرخ‌های عقب، جلو یا دو ردیف چرخ‌ های خودرو قرار دارد. به بیان بهتر پلوس میله‌ ای است که بین دیفرانسیل و چرخ‌ ها قرار گرفته و ضمن اتصال این دو بخش ، انتقال نیروی چرخشی دیفرانسیل به چرخ‌ها را برعهده دارد. این قطعه در دو سمت دیفرانسیل و برای برقراری ارتباط با هر چرخ به صورت جداگانه تعبیه می‌شود و در بخش اتصال به چرخ‌ ها فرمی متحرک و مفصل گونه دارد. این حالت خم شونده و متحرک برای جلوگیری از شکستگی پلوس هنگام دور زدن خودرو است.اجزای پلوس 


سرپلوس 

این قطعه در دو سر شفت قرار گرفته و از یک سو با سه‌ شاخه ی درگیر با گیربکس در ارتباط است و از سوی دیگر پلوس را به چرخ‌ها وصل می‌کند. وظیفه اصلی آن انتقال آخرین مرحله انتقال نیرو میباشد و در واقع سر پلوس بخش متحرک انتهای پلوس و محل اتصال آن به چرخ‌ ها است و جهت چرخش پیچشی پلوس استفاده می‌شود.

مشعلی 

سه شاخه‌ ی داخلی پلوس داخل ان قرار دارد و آن را به دیفرانسیل و گیربکس متصل می‌کند. سه شاخه خود درون جعبه دنده قرار دارد.

گردگیر 

قطعه‌ ای مخروطی است که از ورود گرد و خاک به سر پلوس جلوگیری می‌کند. از آنجا که پلوس در قسمتی قرار دارد که احتمال نفوذ گرد و خاک به داخل آن بسیار زیاد است و این گرد و خاک در عملکرد صحیحش تاثیر بسزایی دارد باید در سرویس‌ های دوره‌ ای خودرو سلامت این قطعه‌ ی لاستیکی مورد بررسی قرار گیرد تا از خرابی احتمالی سر پلوس جلوگیری شود.

سه‌شاخ 

سه شاخه نیز با چرخ‌ ها و مشعلی درگیر است و درون سر پلوس قرار دارد. این بخش حرکت طولی پلوس را در کنار تکمیل حرکت چرخشی سرپلوس تامین می‌کند. این قطعه در صورت خرابی در خودروی در حال حرکت ایجاد لرزش می‌کند. تامین حرکت طولی پلوس توسط سه‌ شاخه عبور خودرو از ناهمواری‌ها را ساده تر و راحت‌ تر می‌کند.

میل پلوس 

میله‌ ای که بین دو سر پلوس قرار دارد و انعطاف لازم را در این قطعه ایجاد می‌کند. به میل پلوس شافت نیز گفته می‌شود. جنس و فرم شافت پلوس به دلیل فشار زیادی که متحمل می‌شود، قطور و از آلیاژ های محکم است.تفاوت پلوس خودروهای دیفرانسیل جلو با دیفرانسیل عقب 


در خودرو های دیفرانسیل جلو نیرو دیفرانسیل درون جعبه دنده قرار دارد. به همین دلیل گیربکس این خودرو ها معمولا بزرگتر از گیربکس خودرو های دیفرانسیل عقب است در مقابل انتقال قدرت موتور به چرخ‌ها، در خودروهای دیفرانسیل عقب، به این صورت است که نیرو از گیربکس به میل گاردان و از طریق آن به دیفرانسیل منتقل می‌شود.

در خودروهای دیفرانسیل جلو، نیرو در مسیر انتقال خود مستقیما از گیربکس به دیفرانسیل منتقل می شود. سپس از دیفرانسیل که درون جعبه دنده قرار دارد به پلوس‌های دو سر آن ارسال و از طریق آن‌ ها به چرخ‌ ها می‌رسد. به این تریتب در خودرو های دیفرانسیل جلو هدر رفت قدرت و نیرو کاهش یافته ، همچنین انتقال قدرت با سرعت بیشتری انجام می‌شود. علاوه بر اینکه گاردان از خودرو حذف شده و وزن آن کاهش می یابد.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است