هرزگرد در واقع یک قطعه شبیه به فولی است که بر روی یک عدد بلبرینگ قرار گرفته است و فقط به بدنه موتور متصل است. هنگام قرار دادن تسمه در میان دو فولی که در بخش های بالایی و پایینی خودرو قرار دارند از هرزگرد برای تنظیم سفتی آن ها استفاده میشود.  میزان سفتی مورد نظر برای تسمه خودرو باید به گونه ای باشد که نه زیاد شل و نه زیاد محکم باشد بلکه باید به گونه ای تنظیم شود به راحتی از جای خود خارج نشود ولی بتوان آن را با مقداری فشار از طریق دست تکان داد. نکته قابل توجه دیگر این که بدانید هرزگرد ها همواره در جهت مخالف حرکت فولی های جانبی خود به چرخش در می آیند. تنوع تعداد تسمه های خودرو باعث ایجاد تنوع در هرزگرد ها نیز شده است به گونه ای که به تعداد تسمه از این نوع قطعات نیز در خودرو دیده می شود و هر کدام وظیفه خاص خود را بر عهده دارند.


پولی هرزگرد دینام

لوازم یدکی خودرو

»

قطعات برقی

»

قطعات برقی داخل موتور

»

پولی هرزگرد دینام

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد

علل خرابی هرزگرد


خرابی بلبرینگ


همانطور که اشاره کردیم هرزگرد ها بر روی یک بلبرینگ قرار گرفته اند. هدف از بیان دوباره این مسئله این بود که بدانید خراب شدن بلبرینگ متصل به این قطعات به طور مستقیم در عملکرد آن ها تاثیر خواهد گذاشت به طوری که اگر بلبرینگ مورد نظر خراب شده هرزگرد متصل به آن به سر صدا افتاده و عملکرد خود را به طور کلی از دست می دهد. ایجاد اختلال ناشی از خرابی بلبرینگ در هرزگرد به حدی بالا است که نقش این قطعه را کاملا بر عکس می کند به طوری که هرزگرد مختل شده به جای تسهیل عملکرد تسمه ها مانع از حرکت و چرخش آن ها خواهد شد و همین عامل پاره شدن تسمه را به دنبال خواهد آورد.


سفتی تسمه

همانطور که در بخش های قبلی نیز توضیح دادیم دریافتید که تنظیم سفتی تسمه به طور مستقیم بر عهده عرزگرد می باشد و این عمل توسط وسایل خاصی تحت نظر افراد ماهر انجام می شود اما قابل توجه است بدانید که اگر میزان سفتی تسمه مربوطه استاندارد نباشد نتنها باعث اختلال در عملکرد تسمه می شود بلکه مشکلات بیشتری را نیز به دنبال خواهد آورد.

شل بودن بیش از حد تسمه باعث می شود که این قطعه به طور کامل نتواند از نیروی موتور بهره ببرد و از طرفی دیگر اگر تسمه مورد نظر بیش از حد سفت باشد دچار فشار می شود و حائز اهمیت است بدانید که این فشار مستقیما بر روی هرزگرد نیز اعمال خواهد شد و می تواند از جمله دلایل خرابی این محصول بشمار رود.
رانندگان می توانند با رعایت نکات بالا مدت زمان بیشتری از هرزگرد خود استفاده کنند بازدهی بیشتری را از آن به دست آورند.نشانه خرابی هرزگرد


اولین نشانه و شایعترین علامت خرابی هرزگرد مربوط به جیر جیر کردن آن می باشد. این صدا ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد اما توصیه می کنیم که در صورت شنیدن آن اول تز همه هرزگرد خودرو را مورد بررسی قرار دهید و از سلامت و عملکرد مناسب آن اطمینان حاصل نمایید چرا که اگر به این مسئله بی توجه باشید ممکن است دست در کوتاه با مدت با مشکلات بیشتری روبرو شوید.تفاوت هرزگرد تقلبی و اصلی 


کیفیت هرزگرد ها نیز مانند بسیاری دیگر از قطعات یدکی خودرو در ظاهر زیاد قابل تشخیص نیستند ولی یکی از مهمترین نشانه های ظاهری که باید هنگام خرید به آن توجه کنید این است که محصولات اصلی برخلاف محصولات تقلبی فاقد هر گونه زاویه تیز هستند چرا که این قطعات به طور مستقیم با تسمه ها در ارتباط می باشند و در صورت وجود بخش های تیز به شدت برای تسمه ها خطر ساز بوده و طول عمر آن ها را تا حدود زیادی کم می کند.

تشخیص کامل هرزگرد اصلی از تقلبی نه تنها برای رانندگان بلکه برای تعمیرکاران نیز تقریبا غیر ممکن می باشد بنابراین بهترین راه خرید محصولات از فروشندگان معتبر می باشد.
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است