وظیفه اصلی میل موج گیر ، این است که کنترل اتاق خودرو را در هنگام پیچیدن و دور زدن و رانندگی کردن در سطوح ناهموار می باشد . میل تعادل یا به اصطلاح مکانیک‌ها میل موج‌گیر ، در اکثر موارد برای بالا بردن تعادل خودرو و جلوگیری از چپ شدن آن ، در خودرو‌ها بکار می‌روند . میله موج گیر یک میله فولادی است که بین دو چرخ یک محور قرار می‌گیرد و باصطلاح دو چرخ را به یکدیگر متصل می‌کند. که این میل تعادل هم جز لوازم تعلیق خودرو بحساب می آید . با وجودی که برخی خودروسازان در طراحی محصولات خود، لاستیک ها را با زاویه ای اندک نسبت به سطح جاده نصب می کنند تا پایداری خودرو را افزایش دهند اما در شرایطی که پیچ تندتر یا سرعت حرکت در پیچ بیشتر از مقدار معینی باشد ، میله موجگیر به کمک خودرو و سرنشینان آن می آید تا از واژگونی خودرو جلوگیری کند.

میل موج گیر

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم تعلیق

»

میل موج گیر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

نقش میل موج گیر 


میل موج گیر یا میل تعادل تعادل که در قسمت زیرین خودروو  قرار دارد و برای کاهش صدای جاده ، جذب ناهمواری ها و شکاف های موجود در جاده ها و سواری راحت تر طراحی شده است ، با بوشهای لاستیکی پشتیبانی می شود که بدین ترتیب بدنه خودرو از پیچ خوردن امان نگه می دارد . 

با نگهداری خوب و روغن کاری مناسب میله موج گیرها می توانند شرایط رانندگی بهتری را برای مدتها  فراهم کنند.

با تمام این ها ، هنگامی که شروع به خرابی و از بین رفتگی بکنند ، علائم هشدار دهنده می تواند از صداهای ظریف تا مشکلات قابل توجه در فرمان قابل رویت باشد و منجر به تصادفات رانندگی و سایر اشکالات در ایمنی  و قطعات لوازم یدکی خودرو  ایجاد شود.


اجزای تشکیل دهنده موج گیر


میل موجگیر، میله ای از جنس فولاد است که دارای دو بازوی اهرمی میباشد ، این دو بازوی اهرمی، میل تورشن یا میل پیچشی را به چرخش در می آورند و در هر تکان چرخ ها، هر دو اهرم در یک جهت مشخص حرکت می‌کنند و بدانید که در این حالت میل موجگیر هیچ تاثیری در حرکت آنها ندارد، همچنین رابط موجگیر در قسمت دو سر خود دارای سیبک بوده و این سیبک همچون دیگر اجزای خودرو طول عمری دارد که پس از گذشت مدتی باید نسبت به تعویض آن اقدام نمود.ایراد استفاده از میل موج گیر سفت یا خشک

میل موجگیر نقاط مثبت و مزایای زیادی دارد اما برخی از آن ها بسیار سفت بوده و دارای معایبی هستند، میل موجگیر دو سر فنر های چپ و راست را به هم متصل کرده که این اتصال باعث کم شدن استقلال فنر های چپ و راست شده و سیستم تعلیق لاستیک را در تماس با سطح جاده نگه می‌دارد، این سیستم به هر یک از چرخ های خودرو اجازه می‌دهد تا به صورت جداگانه خود را با وضعیت و شرایط جاده تطبیق دهند مانند این که در برخی از شرایط امکان نیاز به چرخ سمت راست افزایش و چرخ سمت چپ نیز کاهش می یابد، اما اگر این دو چرخ به یکدیگر متصل نباشند هیچ کدام از آن ها توانایی برقراری حداکثر تماس با سطح زمین را نخواهند داشت.

اگر میل موجگیر بیش از اندازه سفت باشد ممکن است یکی از چرخ ها در پیچ های تند به طور کامل از زمین جدا شود، میل موجگیر چرخ بیرونی را به سمت پایین فشار می‌دهد تا تماس آن با زمین حفظ شود و از طرفی دیگر، چرخ سمت داخل را به سمت بالا فشار می‌دهد تا از فشاری که روی فنر آن سمت وجود دارد کم شود، در صورت سفت بودن بیش از حد میله موج گیر، نیروی رو به بالا بیشتر از نیروی فنر شده و همین موضوع سبب جدا شدن کامل چرخ های خودرو از سطح زمین خواهد شد و در نتیجه کار موج گیر ماشین را با اختلال روبه رو می کند.


علامت خرابی میل موج گیر


موجگیرها  در دو سر خودشان سیبک دارند و مانند قطعات دیگر بعدد از مدتی  خراب می شوند . البته میتوان مدتی را با روغنکاری از آنها محافظت کرد اما آخرش  عمر خودشان را از دست می دهند و شروع میکنند به صدا کردن و تق تق کردن .این ها علامت خرابی میل موجگیر ها می باشد و موقع پیچیدن هم بعضی اوقات ضرباتی را به شما وارد میکنند . 


تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است