یکی از اجزای اصلی موتور خودرو بلوک سیلندر است , جنس آن از چدن یا الومینیوم است و بخش بزرگی از موتور خودرو را تشکیل می دهد .


اجزایی مانند میل لنگ , شاتون , رینگ و پیستون , سرسیلندر , کارتل , منیفولد گاز , در بلوک سیلندر جای گرفته است .برای به حرکت در امدن خودرو سیلندر ها باید در بلوک سیلندر طبق ارایش خاصی قرار بگیرند که این آرایش را بلوک سیلندر مشخص میکند .بلوک سیلندر دارای فضای کافی برای قرار گرفتن تمامی اجزا ذکر شده و مخزن روغن و خنک کردن روغن دارد و دارای استوانه هایی تو خالی است که این ها دیواره سیلندر هستند که پیستون ها در ان قرار گرفته و روی ان واشر سر سیلندر و سر سیلندر قرار گرفته تا پیستون ها حرکت کنند و مرحله احتراق اتفاق بیفتد و نیروی حرکت ایجاد شود .

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات موتوری

»

بلوک سیلندر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
جنس
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

انواع آرایش سیلندرها در بلوک سیلندر :


  • آرایش خطی : این نوع آرایش از اولین آرایش های سیلندر است .در این مدل تمام سیلندر ها پشت سر هم در یک راستا قرار می گیرند .
  • آرایش خطی با زاویه : این مدل ارایش هم مانند ارایش خطی میباشد با تفاوت اینکه سیلندر ها با زاویه 15 تا 60 درجه نسبت به خط قائم قرار می گیرند .در این مدل ارایش دور گیری سیلندر ها بهتر است .
  • ارایش v شکل : این نوع ارایش در موتورهای خورجینی به کار برده میشود که اصطلاحا" موتور های سرعتی هم می گویند .در این مدل سیلندر ها در دو ردیف روبروی یکدیگر قرار میگیرند و دارای قدرت اسب بخار بالایی است .
  • آرایش جناغی خطی یا VR: موتور های v شکل از حالت سنتی خارج شده اند و به سیستم vr مجهز میباشند و از نظر سرعت به موتور های خطی شبیه هستند .مزایایی که این موتور ها دارند از قبیل : حجم کوچک , بهبود راندمان حجمی و قدرتی
  • آرایش جناغی دو ردیفه یا W : در این مدل 2 موتور vr با یکدیگر ترکیب شده اند که این موتور ها را اصطلاحا" wr مینامند .
    ویژگی موتور های wr : سرعت گیری و دور گیری ان از موتور های خورجینی بهتر است . در هنگام کار بسیار بی صدا است ، حجم ان بسیار کوچک است ، وزن پایین
  • آرایش سیلندر به صورت تخت موتور و تخت : این موتور ها به نام موتور بوکسوری نامیده شده اند در این مدل سیلندر ها در دو طرف میل لنگ قرار دارند و هر کدوم از پیستون ها توسط یک پین میل لنگ کنترل میشوند . پیستون ها در مقابل هم به شکل دو به دو قرار می گیرند .
  • آرایش سیلندر رادیال یا ستاره ‌ه ای : در این موتورها دور موتور بسیار بالا بوده است و میل لنگ ان ها در مرکز موتور قرار دارد و در هوای خنک کار میکنند .
  • آرایش سیلندر وانکل یا دوار: در این موتورها پیستون ها حرکت چرخشی دارند و نیروی احتراق به روتور منتقل میشود .
 
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :