آفتامات دینام یا رگلاتور ولتاژ قطعه ای است که وظیفه کنترل جریان الکتریکی ورودی آرمیچر را به عهده دارد. آفتامات نقش مهمی را در خودرو ایفا میکند پس به همین خودرو کیفیت آن بسیار حائز اهمیت میباشد. آفتامات دینام با کنترل ولتاژ تولیدی مانع از سوختن و آسیب به مولد برق میشود. در حالت کلی آفتامات یک رابط بین باتری و دینام خودرو میباشد. اگر دور موتور بالا برود ولتاژ برق دینام هم زیاد شده و و اگر این افزایش ولتاژ از حد مجاز بیشتر بالا رود باعث سوختن یا آسیب مصرف کننده ها میشود. همچنین اگر دور موتور پایین باشد و دینام به باتری متصل شود جریان برق از باتری به دینام میرود و باعث سوختن دینام میشود. به همین خاطر برای جلوگیری از این اتفاقات از آفتامات استفاده میشود.
آفتامات دینام

لوازم یدکی خودرو

»

قطعات برقی

»

قطعات برقی داخل موتور

»

آفتامات دینام

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد


وظایف آفتامات دینام


از جمله وظایف آفتامات دینام میتوان به موارد زیر اشاره کرد :
• کنترل خروجی ولتاژ دینام
• کنترل جریان تولیدی دینام
• مجاز نمودن شارژ باتری که خالی شده
• جلوگیری از ورود جریان باتری به دینام زمانی که خودرو خاموش میباشد.
• قطع جریان بعد از شارژ کامل باتری


ساختار بدنه آفتامات 


رگلاتور ولتاژ شامل سک هسته آهنی میباشد که با چندین دور سیم پیچ موازی است. یک جفت پلاتین روی هسته قرار دارد که در حالت بسته میباشد. جریان اتصال بالشتک های دینام و سیم اتصال بدنه خارجی از ذغال مثبت گرفته میشود و بعد از تغذیه به سمت آفتامات میرود و در حالت نرمال که ولتاژ خروجی دینام پایین است به وسیله پلاتین ها به بدنه متصل میشود. کاهش ولتاژ باعث می شود که نیروی هسته آفتامات کاهش پیدا کند و فنر آن پلاتین متحرک را بکشد و با پلاتین ثابت تماس دهد و مجدد جریان میدان به وسیله پلاتین ثابت در تماس باشد و مجددا به واسطه پلاتین ها اتصال بدنه می گردد.


نحوه عملکرد آفتامات دینام 


آفتامات هسته ای آهنی که تشکیل شده از چند دور سیم پیچی نازک میباشد و به خاظر اینکه ولتاژ تاثیرگذار بر این رگلاتور با ولتاژ تولید شده دینام برابر شود، سیم پیچ هسته ای را به شکل موازی می پیچند و سپس بر روی هسته دو پلاتین می گذارند که در حالت نرمال بسته است. با بالا رفتن دور موتور، ولتاژ دینام هم افزایش می یابد و همزمان با آن ولتاژ تاثیرگذار بر سیم پیچ آفتامات نیز بالا رفته و زمانی که این ولتاژ بیش از حد مجاز خود شد، نیروی کشش هسته از نیروی فنر پلاتین متحرک بیشتر شده و باعث میشود پلاتین متحرک به واسطه هسته جذب شده و با باز کردن پلاتین های آفتامات، از طریق اتصال بدنه قطبین کامل شود. این مقاومت باعث کم شدن جریان استفاده شده بالشتک ها شده و در آخر سبب ضعیف شدن میدان مغناطیسی و کم شدن ولتاژ خروجی دینام می گردد. البته این کم شدن به سرعت تاثیرات خود را بر روی سیم پیچ آفتامات گذاشته و باعث از دست دادن نیروی هسته می شود. در این موقع فنر و پلاتین متحرک آن را کشیده و باعث تماس با پلاتین ثابت می شود که مجدد جریان مورد نیاز میدان به شکل مستقیم به وسیله پلاتین ها اتصال بدنه می گردد.دلایل خرابی آفتامان دینام

• ولتاژ بالا
• افت ناگهانی ولتاژ
• کم نور شدن چراغ ها یا چشمک زدن آن ها
• خاموش شدن چراغ پشت آمپر
• کار نکردن چراغ های نور بالا
• خوردگی سر باتری
• روشن شدن چراغ موتور یا باتری
• خالی شدن باتری


چند روش برای جلوگیری از خرابی آفتامات خودرو


1. فشار دادن پدال گاز و بالا بردن دور موتور تا نزدیک 2000 دور در دقیقه در مواقع توقف طولانی.
2. عدم روشن کردن چراغ ها در مواقع غیر ضروری
3. نگاه کردن مداوم وضعیت شل و سفت بودن دینام
4. قرار دادن دور فن کولر در پایین ترین درجه
5. استفاده از باطری هایی که دارای ظرفیت بیشتر هستند.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است