وظیفه کپسول کولر یا درایر گرفتن رطوبت موجود در سیستم کولر است. چرا که گاز کولر اگر با رطوبت ترکیب شود اسیدی میشود و باعث خراب شدن لوله ها و مدار سیستم کولر میشود . وظیفه دیگر درایر فیلتر کردن گاز در مدار است . بر روی درایر ها قسمت شیشه ای وجود دارد که با چک کردن این قسمت میتوان فهمید گاز کم است یا نه به این صورت که باید هنگامی که کولر روشن است هیچ حبابی در آن قسمت دیده نشود . اگر حباب دیدید و اصطلاحا قل قل میکرد گاز کولر کافی نیست. درایر ها انواع خاصی ندارند و برحسب ابعاد خودرو و قدرت سیستم خنک کننده ابعاد آنها تغییر میکند . کم بودن گاز یا ایرادات دیگر کپسول کولر دارای علایم و نشانه هایی است که در بخش بعد مورد بررسی قرار میگیرد.


کپسول کولر

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات کولر و بخاری

»

کپسول کولر

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

وظیفه درایر یا کپسول در کولر خودرو چیست ؟

نام دیگر درایر خشک کن کولر است درایر دارای یک عدسی است که از طریق آن میتوان میزان گاز موجود را سنجید . که وظیفه اول آن جذب رطوبت گاز داخل سیستم تهویه است این جذب توسط دانه های سیلیکاژول انجام میشود و این گاز به رطوبت حساس است اگر رطوبت وارد مدار گاز شود باعث ایجاد اسید میشود و لوله ها را خراب میکند به همین دلیل درایر باسد این رطوبت را جذب کند همچنین درایر دارای یک فیلتر است و عملیات فیلتر را هم انجام می دهد .

درایر با دو علامت IN و OUT علامت گذاری شده است که این علامت ها هنگام نصب آن بسیار اهمیت دارد و جهت این است که برعکس نصب نشود .اگر یک درایر در جهت درست نصب نشود گاز ها نمیتوانند عبور کنند و به کمپرسور فشار وارد میشود و شیر اطمینان باز میشود و گازها به هدر می روند .

علایم خرابی کپسول کولر


1- گرم شدن باد کولر به علت گرفتگی درایر
2- از بین نرفتن بخار شیشه ها در زمستان هنگام روشن کردن کولر به علت خرابی درایر
3- دقیق روشن نشدن فن خودرو ها و نرفتن به دور دوم در هوای خیلی گرم به علت خرابی کلید سه کاره روی درایر
4- روشن نشدن دور دوم فن در هوای خیلی گرم به علت کم بودن گاز کولر

فیلتر درایر چگونه عمل میکند ؟

درایر دارای یک فیلتر است که وظیفه این فیلتر جذب رطوبت , خاک و تمامی آلاینده ها میباشد و از سیستم کولر و لوله ها محافظت میکند .

 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است