مجموعه ای از لوازم یدکی خودرو در سیستم خنک کننده موتور نقش دارند که واتر پمپ یکی دیگر از این قطعات میباشد وظیفه واتر پمپ این است که ضدیخ و ضدجوش را به بخش‌های مختلف موتور خودرو م برساند، که مایعات نام برده شده توسط واتر پمپ به رادیاتور بازگردانده می‌شوند. پس واتر پمپ همواره کمک می‌کند تا خودروی شما در روزهای سرد دچار یخ ‌زدگی نشود و در روزهای گرم هم خنک بماند. در نتیجه اگر واتر پمپ درست عمل کند، خودروی شما در دمایی مناسب و ثابت به کار خود ادامه خواهد داد. حال اگر خرابی واتر پمپ برای خودرویتان پیش بیاید، امکان آسیب ‌دیدن موتور هم بالا می‌رود، به همین علت باید همیشه هوای واتر پمپ اتومبیلتان را داشته باشید.

واتر پمپ

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

خنک کننده موتور

»

واتر پمپ

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

عملکرد پمپ آب


واتر پمپ، یک پمپ پر‌قدرت می باشد که شدت کاری آن بالا است، بدین صورت که آب را با سرعت بالایی درون موتور می‌چرخاند.

این قطعه نیروی خود را از سر میل‌لنگ می‌گیرد و این انتقال نیرو با استفاده از یک تسمه رخ می‌دهد که معمولا با قطعات دیگری نیز در ارتباط است و به آنها نیز نیرو منتقل می‌کند. واتر پمپ، این قطعه ی مهم با هر بار روشن شدن موتور، شروع به کار کرده و مایع درون رادیاتور را به سمت موتور پمپاژ می‌نماید.


نشانه های خرابی پمپ آب


+ ایجاد مشکل در واتر پمپ موجب بروز صدای ناله مانند هنگام رانندگی با سرعت بالا می شود، که نشان از فرسودگی و خرابی واتر پمپ دارد.

+ یکی دیگر از نشانه‌های خراب ‌شدن واتر پمپ این است که بخارهایی از رادیاتور یا موتور خودرو بیرون می‌آید.

+ نشت مایع سبز یا قرمز رنگ نیز یکی از علائم خرابی یا کهنه بودن واتر پمپ می باشد.

+ یکی از دلایل داغ شدن موتور خودرو می‌تواند خرابی واتر پمپ باشد. اگر خودرویی پیشرفته دارید از راه صفحه مانیتور داخلی می‌توانید دمای موتور را بررسی کنید. اگر هم خودرویی بدون این تجهیزات دارید، با دست‌زدن به موتور می‌توانید دمای آن را بررسی کنید.

+ نوسانات دمایی خودرو نیز می تواند از علائم خرابی واتر پمپ باشد اما این علامت فقط نشان‌دهنده خرابی پمپ آب نیست ولی نیاز به بررسی وضعیت واتر پمپ دارد.

+ وجود نقص در واتر پمپ، باعث داغ‌شدن موتور می‌شود. این وضعیت آمپر را بالا می‌برد و چراغ هشدار دمای آب را هم روشن خواهد کرد.

+ اگر کولر خودرویتان نیز درست عمل نمی‌کند، بدانید که باید واتر پمپ خودرو را بررسی کنید.

+ یکی دیگر از نشانه‌های تخریب پمپ آب، شنیدن صدایی شبیه ساییدگی از موتور است.


در صورتی که به خرابی واتر پمپ توجه نکنید به قطعات دیگر آسیب میزد مثل واشر سرسیلندر . در صورتی که این قطعه خراب شود میدانید و شده اید که یک پارامتر بد برای خودرو شما بحساب می آید و از ارزش خودرو شما کسر خواهد شد.عمر مفید پمپ آب چقدر است ؟


وقتی صحبت از طول عمر واتر پمپ شود، باید گفت واتر پمپ ها دوام زیادی دارند. اما تعمیرکاران باتجربه همواره توصیه می کنند: هر بار که تسمه تایم را تعویض می‌کنید، واتر پمپ را هم عوض کنید زیرا، واتر پمپ به دلیل کار کردن با آب همیشه در خطر زنگ زدگی و پوسیدگی است.

این را نیز بهتر است بدانید واتر پمپ یه همان پمپ آب موتور خودرو را تسمه تایم به طور مستقیم به کار می‌اندازد. یا اینکه در بعضی خودرو ها یک تسمه کمکی که به فولی سر واتر پمپ متصل است و پروانه داخلی آن را می‌چرخاند.

در خودرو های مختلف، عمر این تسمه‌ ها طی کارکرد مسافت تقریبی بین شصت هزار کیلومتر تا نود هزار کیلومتر متغیر است. به این ترتیب، می‌توانید به راحتی طول عمر واتر پمپ خودرو خودتان را حدس بزنید.
تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است