قطعات و بخش‌های جلوبندی مربوط به سیستم لوازم تعلیق می باشد که به نوعی با یکدیگر در ارتباطند و برعملکرد یکدیگر تاثیر مستقیم دارند . گاهی ممکن است برخی قطعات نیز از اجزای هر دو سیستم جلوبندی محسوب ‌شوند و در هر دو نقشی کلیدی ایفا ‌کنند. یکی از این قطعات سگ دست یا سگدست است که در کنار شغال دست وظایف خود را در جلوبندی و مجموعه‌ سیستم فرمان و تعلیق انجام می‌دهد. سگدست وزن خودرو را به چرخ‌ها و سپس به زمین انتقال می‌دهد . جلوبندی خودرو که از قطعات مختلفی تشکیل شده است مثل سیستم تعلیق، دیسک‌ها، اکسل و… هر کدام یک وظیفه‌ای را به عهده دارند تا خودرو بتواند حرکت کند و قابل کنترل باشد.

سگدست

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

لوازم تعلیق

»

سگدست

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

انواع سگ‌دست 


   + سگ دست چرخ جلو


      - پلوس

   پلوس که وظیفه‌ انتقال قدرت گیربکس به چرخ‌ها را دارد در مرکز سگ دست سوار شده و سپس کاور پلوس که وظیفه‌ جلوگیری از نشست آلودگی‌ها و گرد و خاک روی محل اتصال پلوس و سگدست را دارد روی این دو را می‌پوشاند. این کاور نیز از جنس لاستیکی و ارتجاعی است و در مرکز سگ دست نصب می‌شود.

     - بلبرینگ چرخ

   بلبرینگ که خود دو بخش ثابت و متحرک دارد به نحوی روی سگ دست سوار می‌شود که امکان تحرکش حفظ شود. به این ترتیب که بخش متحرک به وسیله‌ دو ردیف ساچمه امکان چرخش و حرکتش را نسبت به قسمت ثابت حفظ می‌کند و بخش ثابت نیز با پیچ و مهره به سگ دست وصل می‌شود.

     - دیسک ترمز

   این قسمت نیز که روی بخش متحرک بلبرینگ سوار می‌شود و به صورت مداوم با چرخش چرخ‌ها حرکت می‌کند دارای کاوری است که این کاور روی سگ دست سوار می‌شود.


   + سگ دست چرخ عقب

   در این مجموعه از پلوس و اتصالات آن و بلبرینگ و پیچ و مهره‌هایش خبری نیست. به همین نسبت بازوهای اتصال بلبرینگ نیز از این قطعه حذف می‌شوند. بنابراین ظاهر آن به شکل مخروطی درمی‌آید. این سگ دست‌ها برای تحرک چرخ‌های عقب در خودروها دو دیفرانسیل به نوعی طراحی می‌شوند که پلوس از مرکز آن‌ها گذر کند.وظایف سگ‌دست 


لولایی برای چرخیدن چرخ روی محور فرمان

محل اتصالات میل کمک در سیستم تعلیق مک‌فرسون

نگهداری چرخ‌ها

نقطه تلاقی دیسک‌های ترمز، فرمان، توپی و دیگر اتصالات چرخ‌ها

وسیله‌ای برای یاتاقان بندی چرخ حول محورش

به حرکت درآوردن چرخ‌ها در مسیر مورد نظر رانندهنشانه های خرابی سگ‌دست 


سگدست از جمله قطعات کم استهلاک خودرو است که معمولا در اثر ضربه ، فشار یا دلایلی نظیر این که عموما در اثر تصادف ایجاد می‌شود، آسیب می‌بیند. بیشترین تاثیر خرابی و آسیب سگ دست روی زاویه‌ی چرخ‌ها نمایان می‌شود. به این ترتیب که فرمان تمایل به کشیده شدن و چرخیدن به یک سمت را دارد. این حالت ممکن است موجب آسیب به طبق‌ها و فنرها شده و تنظیم جلوبندی را نیز به طور کامل به هم بریزد. از آنجا که سگدست قطعه‌ای ارزان‌قیمت و در دسترس است و تعویض آن نیز چندان پر دردسر نیست در این مواقع پیشنهاد به تعویض آن می‌شود.

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است