رینگ اسپرت رینگ آلیاژی از ترکیبی از فلز و عناصر دیگر است. شوق داشتن رینگی با بهترین طراحی و زیباترکردن خودرو باعث می‌شود که بعضی برای خرید رینگ اسپرت هزینه کنند. حتی برخی از خودروسازان مانند بی‌ام‌ و و مرسدس بنز ترجیح می‌دهند که رینگ اسپرت طراحی‌شده خود را روی خودروهایشان قرار دهند. گرچه رینگ اسپرت می‌تواند خودرو را اسپرت‌تر و زیباتر کند، ولی دلایل بیشتری برای خرید آن وجود دارد. این رینگ های اسپرت معمولا از لحاظ سایز و اندازه از سایز رینگ های فابریک بزرگتر هستند. رینگ‌های اسپرت معمولا از آلیاژهای آلومینیومی ساخته می‌شوند. چون هم موجب افزایش استحکام آنها نسبت به رینگ‌های فولادی می‌شود و هم راحت‌تر می‌توان به آنها شکل داد و از طراحی‌های متنوعی در تولید آنها استفاده کرد.
رینگ چرخ اسپرتی

لوازم یدکی خودرو

»

اکسسوری

»

لوازم اسپرت

»

رینگ چرخ اسپرتی

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد

معایب رینگ اسپرت 


+ قیمت و هزینه‌های بسیار بالا؛

+ تأثیر منفی بر نرمی و راحتی سیستم تعلیق و فنربندی خودرو: ضربات ناشی از سرعت‌گیرها، حتی سرعت‌گیرهای کوچک، به سرنشینان خودرو منتقل می‌شود.

+ گیرکردن لاستیک به لبه‌های گلگیر، به‌ویژه در زمان پیچیدن یا عبور از روی سرعت‌گیرها، به‌دلیل استفاده از رینگ و لاستیک بزرگ‌تر و کاهش ارتفاع خودرو.

+ افزایش مصرف سوخت به‌دلیل نیاز به نیروی بیشتر برای حرکت؛

+ فشار بر سیستم تعلیق، لاستیک‌ها و سایر اجزای خودرو و افزایش استهلاک خودرو، در صورت افزایش سایز رینگ بیش از یک یا دو سایز؛

+ امکان ایجاد خطا در کیلومترشمار و سرعت‌سنج و عدم نمایش اعداد واقعی و اختلال در تعویض دنده، به‌ویژه در خودروهای اتوماتیک؛

+ اختلال در کار ECU در خودروهای مجهز به ABS؛

+ نیاز به تعویض سایر قطعات خودرو پس از تعویض رینگ‌ها و لاستیک‌ها؛کاربرد های رینگ اسپرت


+ بهبود فرمان‌پذیری خودرو؛

+ بالابردن قدرت مانور خودرو در زمان حرکت؛

+ چرخیدن راحت‌تر فرمان؛

+ افزایش زیبایی و جذابیت خودرو؛

+ بهبود عملکرد سیستم ترمز به‌دلیل افزایش سطح تماس چرخ با آسفالت.

مزایای رینگ اسپرت خودرو


+ افزایش سطح تماس لاستیک با آسفالت که موجب کاهش زمان ترمزگیری و خط ترمز، به‌ویژه در ترمزگیری‌های شدید می‌شود. البته این کاهش به عوامل مختلفی مانند جنس لاستیک و نوع و اندازه آج آن بستگی دارد. ولی به‌طورکلی رینگ اسپرت عملکرد سیستم ترمزگیری خودرو را بهبود می‌دهد.

+ افزایش جذابیت و زیبایی خودرو، به‌ویژه اگر در خودروهای عریض نصب شود.

+ افزایش فرمان‌پذیری و قدرت مانور خودرو که به‌خصوص در پیچ‌های تند بسیار مفید است.انواع رینگ های اسپرت


ازنظر قطعات تشکیل‌دهنده می‌توان رینگ‌ها را به سه دسته تقسیم کرد. رینگ‌های یک‌تکه تراکم بالا و وزن کمی دارند، ولی به‌دلیل نیاز به فناوری‌های پیشرفته برای تولید، هزینه تولید و درنتیجه قیمت بسیار بالایی دارند. در مقایسه با این رینگ‌ها، رینگ‌های دوتکه قیمت پایین‌تری دارند، ولی تنوع کمی دارند و استفاده از آنها نیز چندان رایج نیست و قیمت این رینگ‌ها نیز نسبتا بالاست. در مقابل رینگ‌های سه‌تکه قیمت پایین‌تری دارند و بیشتر رینگ‌های موجود در بازار را تشکیل می‌دهند. قسمت‌های مختلف این رینگ‌ها با استفاده از آلیاژ آلومینیوم به یکدیگر متصل می‌شوند و وزن مناسبی دارند. رینگ‌های چندتکه‌ای که درست مونتاژ نشده‌اند، می‌توانند خطرساز باشند.

ازنظر مواد به‌کاررفته نیز معمولا رینگ‌ها از دو جنس فولاد و آلومینیوم تولید می‌شوند. رینگ‌های آلومینیومی و فولادی ازنظر تنوع، زیبایی، مقاومت و تعمیر و نگهداری با یکدیگر متفاوت هستند. رینگ‌های فولادی و آلومینیومی نیز در مدل‌ها و سایزهای گوناگونی در بازار عرضه می‌شوند. البته بهترین رینگ اسپرت رینگ کربنی است که قیمت بالایی دارد.

دو نوع اصلی رینگ اسپرت، رینگ اسپرت آلیاژی و رینگ اسپرت فولادی است که هریک ویژگی‌های خاص خود را دارند. در ساخت رینگ اسپرت آلیاژی از آلیاژ آلومینیوم با منیزیم استفاده می‌شود.


 

تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :