یکی از اجزای تشکیل‌دهنده اصلی در قسمت موتور خودروهای انژکتوری، سنسور دریچه گاز است. سنسور دریچه گاز  در کنار استپر موتور عملیات گاز خوردن خودرو را انجام می‌دهند. این سنسور با کم یا زیاد بودن مصرف سوخت نیز ارتباط مستقیم دارد و در صورت خرابی، باعث گاز خوردن بی‌دلیل خودرو و به دنبال آن مصرف بالای سوخت می‌شود.


دریچه گاز  درواقع پس از انژکتوری شدن سیستم احتراقی خودروها بوجود آمد و وظیفه اصلی آن تنظیم میزان هوای ورودی به محفظه احتراق می باشد . در حال حاضر دو نوع مکانیکی و الکترونیکی از این محصول برروی موتورها بسته به نوع خودرو نصب می گردد .


در دریچه هوای مکانیکی ، اهرم گاز درواقع توسط سیم گاز به پدال زیر پای راننده متصل است وبا فشار روی پدال گاز ، صفحه گاز دریچه هوا نیز به همان میزان بازشده وهوای بیشتری را برای سیلندرها ارسال می کند .

دراین حال سنسور موقعیت صفحه گاز با تغییر زاویه حرکت صفحه گاز و با ارسال پالس های ولتاژی به ECU اطلاع می دهد که موتور نیاز به بنزین بیشتری دارد . بنابرین ECU به انژکتورها فرمان می دهد که مدت زمان بیشتری باز مانده و سوخت بیشتری پاشش نمایند و در نتیجه خودرو با سرعت بیشتری حرکت می نماید .

لوازم یدکی خودرو

»

موتور ، محرکه ، تعلیق

»

قطعات موتوری

»

دریچه گاز

مرتب سازی بر اساس:
فقط نمایش کالاهای موجود
دسته بندی محصولات
جست و جو
جنس
برند
مدل
موردی در میان کالا ها یافت نشد
موردی یافت نشد
موردی یافت نشد

آیا تمیز کردن بدنه دریچه گاز تفاوتی ایجاد می کند؟


تمیز کردن بدنه دریچه گاز باعث ایجاد تفاوت در عملکرد و قابلیت رانندگی خودرو می شود. این یک راه حل برای هرکسی است که با کارکرد ناخوشایند موتور، عملکرد ناپایدار وسیله نقلیه و کاهش عملکرد خودرو در زمانی که هنوز کاملاً نو است، مواجه است.


سرویس تمیز کردن بدنه دریچه گاز چیست؟


سرویس بدنه دریچه گاز شامل تمیز کردن بدنه دریچه گاز با محلول تمیزکننده مخصوص و حذف رسوبات کربن از دریچه دریچه گاز است. در برخی از خودروها، پس از انجام سرویس، باید سرعت دور آرام را دوباره یاد گرفت.  هیچ نیاز مسافت پیموده شده خاصی وجود ندارد و ممکن است برخی خودروها هرگز به این سرویس نیاز نداشته باشند.


نشانه های خرابی سنسور دریچه گاز


  خرابی دریچه گاز  می تواند باعث لرزش  زیاد خودرو شود و در صورتی که برای  عیب آن راه حلی ایجاد نکنید و مشکل را برطرف نکنید  می تواند فشار زیادی به موتور، دسته موتور و سیستم انتقال قدرت وارد کند.


در صورتی که اتومبیل  شما قدرت لازم را نداشته باشد و شتاب  نداشته باشد یا اینکه خوئرو بصورت اتوماتیک گاز میخورد  این احتمال وجود دارد که دریچه گاز مشکل داشته باشد 

 موتور خودرو در حالت درجا بصورت پایدار و یکنواخت کار نکرد ، مثلا  دور موتور  کم و زیاد می شود ، باید به دنبال مشکلی در سنسور دریچه گاز باشید . در نظر داشته باشید که وجود ایراد در TPS حتی می تواند منجر به خاموش شدن خودرو شود چرا که باز نشدن دریچه موجب عدم ارسال جریان متناوب هوا و سوخت به مخزن احتراق خواهد شد.


تاکنون هیچ اطلاعاتی ثبت نشده است
برچسب ها :